IAEE Distinguished Service Award

The IAEE Distinguished Service Award is presented to an IAEE member in recognition of an individual who has rendered distinguished service to IAEE and to the exhibition industry as a whole.

Eligibility and Rules:

  • The nominee must be an active member of IAEE or currently employed by an IAEE member company in good standing for at least three years.
  • The nominee must be or have been directly involved in or associated with the exhibition management field.
  • The award may be made posthumously.
  • Final selection is based on merit.
  • Self-nomination is not permitted. Nominations submitted without supporting documentation will not be eligible for consideration.

Examples of Qualifying Data:

  • During the time this individual has been a member of IAEE, his/her extraordinary service and contributions at both the local and national level have furthered the growth and development of this organization.
  • When representing IAEE, this nominee has been a role model for the industry.

Nominations Deadline: 30 June 2017
CLICK HERE TO LOG IN TO THE IAEE MEMBER DASHBOARD AND SUBMIT A NOMINATION.

(NOTE: You must be an IAEE Member to submit a nomination for an IAEE Award.)

 

Past recipients of the IAEE Distinguished Service Award:

 

1985
Joseph S. Cunningham, CEM
Lawson Hockman, CEM
Frederick Quellmalz, CEM

1986
Hubbard H. Erickson Jr., CEM
Sam J. Galloway Jr., CEM

1987
John Elsner, CEM
Don Freeman

1988
Douglas L. Ducate, CEM, CMP

1989
K. Sharon Godsey, CEM
Richard K. Swandby

1990
Linda R. McKinney
John Rogers, CEM
Robert B. Westover, CEM

1991
Jerry M. Barshop

1992
Edward Baugh, CEM

1993
Howard Hamm Jr., CEM
William F. Snyder
Jerry van Dijk, CEM

1994
Darlene Gudea

1995
Sheldon I. London, Esq.
Art Weldy, CEM

1996
Harriet Mogge, CEM

1997
Robert Kolinek, CEM
Patti Shock

1998
Sandra Morrow, Ph.D., CEM, CAE, ME
Lawrence Whalen, CEM

1999
Sherman Wade

2000
Lawson Hockman, CEM
Carleton Rogers, CEM

2001
Gary J. Heimes, CEM
Eric Udler, CEM

2002
Jim Lynn
Julia W. Smith, CEM

2003
Patricia Farias Barlow
Susan Schwartz, CEM

2004
Brian Casey, CEM
Dr. Curtis Love

2005
Jane Dahlroth, CEM, CMP
Rick Myers

2006
Paul Cunniffe
Bob Kelley, CEM

2007
Charles W. Allen
Felix Niespodziewanski

2008
Dennis J. Slater

2009
Lenay Gore
Carl Mitchell

2010
David Audrain, CEM
Patrick Buchen, CEM

2012
Jennifer Hoff, CEM

2013
John Patronski

2015
Tony Lee

2017
Megan Tanel, CEM